Fájlok tallózása egy kiszolgálón vagy hálózati megosztáson
Csatlakozhat egy kiszolgálóhoz vagy hálózati megosztáshoz az adott kiszolgálón lévő fájlok tallózásához és megjelenítéséhez úgy, mintha azok a saját gépén lennének. Ez kényelmes módszer fájlok le- és feltöltéséhez az internetről vagy internetre, vagy fájlok megosztásához a helyi hálózatának felhasználóival.
To browse files over the network, open the Files application from the desktop, and click Other Locations in the sidebar. The file manager will find any computers on your local area network that advertise their ability to serve files. If you want to connect to a server on the internet, or if you do not see the computer you’re looking for, you can manually connect to a server by typing in its internet/network address.
Kapcsolódás fájlkiszolgálóhoz
A fájlkezelőben kattintson az oldalsávon a Más helyek menüpontra.
-
A Kapcsolódás kiszolgálóhoz ablakban adja meg a kiszolgáló címét egy URL formájában. A támogatott URL-címekkel kapcsolatos információk alább olvashatók.
Ha korábban már csatlakozott a kiszolgálóhoz, akkor kiválaszthatja a Legutóbbi kiszolgálók listából.
Nyomja meg a Kapcsolódás gombot. Megjelennek a kiszolgáló fájljai. A fájlokat ugyanúgy tallózhatja, ahogyan azt a számítógépén lévő fájlokkal és mappákkal tenné. A kiszolgáló felvételre kerül az oldalsávba, így a jövőben gyorsan elérheti.
URL-címek írása
Az URL (uniform resource locator) egy címformátum, amely egy hálózaton elérhető helyre vagy fájlra hivatkozik. A cím a következőképpen áll össze:
séma://kiszolgáló.példa.hu/mappa
A séma megadja a protokollt vagy a kiszolgáló típusát. A cím példa.hu részét tartománynévnek nevezzük. Ha felhasználónév szükséges, akkor az a kiszolgálónév elé szúrható be:
séma://felhasználó@kiszolgáló.példa.hu/mappa
Egyes sémák megkövetelik a portszám megadását. Ezt a tartománynév után lehet beszúrni:
séma://kiszolgáló.példa.hu:port/mappa
Alább a különböző támogatott kiszolgálótípusokkal kapcsolatos konkrét információkat láthat.
Kiszolgálótípusok
Különböző típusú kiszolgálókhoz kapcsolódhat. Egyes kiszolgálók nyilvánosak, és bárkinek engedélyezik a kapcsolódást. Más kiszolgálók felhasználónévvel és jelszóval való bejelentkezést követelhetnek meg.
Adott kiszolgálókon lehet, hogy nincs jogosultsága bizonyos fájlműveletek elvégzésére. Például nyilvános FTP-kiszolgálókon valószínűleg nem lesz képes fájlok törlésére.
A megadandó URL a kiszolgáló által a fájlmegosztásainak exportálására használt protokolltól függ.
- SSH
-
Ha egy kiszolgálón rendelkezik SSH-fiókkal, akkor kapcsolódhat ezen módszer használatával. Sok webszolgáltató biztosít SSH-fiókot ügyfeleinek, így azok biztonságosan tölthetnek fel fájlokat. Az SSH-kiszolgálók mindig megkövetelik a bejelentkezést.
Egy tipikus SSH URL a következőképpen néz ki:
ssh://felhasználó@kiszolgáló.példa.hu/mappa
SSH használatakor minden elküldött adat (beleértve a jelszavát is) titkosítva van, így hálózatának más felhasználói nem láthatják azt.
- FTP (bejelentkezéssel)
-
Az FTP népszerű módszer fájlok kicserélésére az interneten. Mivel az FTP-n küldött adatok nem titkosítottak, sok kiszolgáló ma már SSH használatával biztosít elérést. Néhány kiszolgáló azonban továbbra is lehetővé teszi vagy megköveteli az FTP használatát fájlok fel- vagy letöltésére. A bejelentkezéssel elérhető FTP-kiszolgálók általában megengedik a fájlok törlését és feltöltését.
Egy tipikus FTP URL a következőképpen néz ki:
ftp://felhasználó@ftp.példa.hu/útvonal
- Nyilvános FTP
-
A fájlok letöltését lehetővé tevő kiszolgálók néha nyilvános vagy névtelen FTP-elérést is biztosítanak. Ezek a kiszolgálók nem kérnek felhasználónevet és jelszót, és általában nem engedélyezik fájlok törlését vagy feltöltését.
Egy tipikus névtelen FTP URL a következőképpen néz ki:
ftp://ftp.példa.hu/útvonal
Egyes névtelen FTP-szolgáltatók megkövetelik egy nyilvános felhasználónévvel és jelszóval, vagy nyilvános felhasználónévvel és jelszóként az Ön e-mail címének használatával való bejelentkezést. Az ilyen kiszolgálókhoz használja az FTP (bejelentkezéssel) lehetőséget, és használja az FTP-szolgáltató által megadott hitelesítési adatokat.
- Windows-megosztás
-
A windowsos számítógépek zárt protokollt használnak fájlok megosztására a helyi hálózaton. A Windows-hálózaton lévő számítógépek gyakran tartományokba vannak csoportosítva a rendszerezés és jobb hozzáférés-felügyelet érdekében. Ha megfelelő jogosultságai vannak a távoli számítógépen, akkor a fájlkezelőből kapcsolódhat a Windows-megosztáshoz.
Egy tipikus Windows megosztás URL a következőképpen néz ki:
smb://kiszolgálónév/megosztás
- WebDAV és biztonságos WebDAV
-
A weben használt HTTP protokollon alapuló WebDAV néha használatos fájlok megosztására a helyi hálózaton, és fájlok tárolására az interneten. Ha biztonságos kapcsolatokat támogató kiszolgálóhoz kapcsolódik, akkor válassza ezt a lehetőséget. A biztonságos WebDAV erős SSL-titkosítást használ, így jelszavát és adatait mások nem láthatják.
Egy tipikus WebDAV URL a következőképpen néz ki:
dav://példa.gépnév.hu/útvonal
- NFS megosztás
-
A UNIX számítógépek hagyományosan a Network File System (Hálózati fájlrendszer, NFS) protokollt használják fájlok megosztására a helyi hálózaton. Az NFS használatakor a biztonság a megosztást elérő felhasználó azonosítószámán alapul, így nincs szükség hitelesítési adatokra a csatlakozáskor.
Egy tipikus NFS megosztás URL a következőképpen néz ki:
nfs://kiszolgálónév/megosztás