Претражујте датотеке на серверу или мрежном дељењу

Можете да се повежете на сервер или на мрежно дељење да претражујете и прегледате датотеке на том серверу, баш као да су на вашем рачунару. Ово је прикладан начин да преузмете или поставите датотеке на интернет, или да делите датотеке са другима на вашој локалној мрежи.

To browse files over the network, open the Files application from the desktop, and click Other Locations in the sidebar. The file manager will find any computers on your local area network that advertise their ability to serve files. If you want to connect to a server on the internet, or if you do not see the computer you’re looking for, you can manually connect to a server by typing in its internet/network address.

Повежите се на сервер датотека

  1. У управнику датотека, у бочној површи кликните Друга места.

  2. У Повежи се са сервером, унесите адресу сервера, у облику адресе. Појединости о подржаним адресама су наведене испод.

    Ако сте се раније повезивали на сервер, можете да кликнете на њега у списку Скорашњи сервери.

  3. Кликните Повежи се. Биће приказане датотеке на серверу. Можете да разгледате датотеке баш као што разгледате оне на вашем личном рачунару. Сервер ће такође бити додат у бочну површ тако да ћете касније моћи да му приступите врло брзо.

Писање адреса

Адреса, или УРЛ, јесте облик адресе која упућује на место или на датотеку на мрежи. Адреса је у овом облику:

shema://nazivservera.primer.com/fascikla

shema одређује протокол или врсту сервера. Део адресе primer.com се назива назив домена. Ако је потребно корисничко име, оно се умеће пре назива сервера:

shema://korisničkoime@nazivservera.primer.com/fascikla

Неке шеме захтевају наведени број порта. Уметните га након назива домена:

shema://nazivservera.primer.com:port/fascikla

Испод су дати посебни примери разних врста сервера који су подржани.

Врсте сервера

Можете да се повежете на различите врсте сервера. Неки сервери су јавни, и дозвољавају свакоме да се повеже. Други сервери захтевају од вас да се пријавите корисничким именом и лозинком.

Нећете имати овлашћења да обавите одређене радње над датотекама на серверу. На пример, на јавним ФТП сајтовима, вероватно нећете бити у могућности да обришете датотеке.

Адреса коју уносите зависи од протокола који сервер користи за извоз својих дељених датотека.

Безбедна шкољка

Ако имате налог безбедне шкољке на серверу, можете да се повежете користећи овај начин. Многи веб домаћини обезбеђују члановима налоге безбедне шкољке тако да могу безбедно да постављају датотеке. Сервери безбедне шкољке увек захтевају да се пријавите.

Типична адреса безбедне шкољке изгледа овако:

ssh://korisničkoime@nazivservera.primer.com/fascikla

Када користите безбедну шкољку, сви подаци које пошаљете (укључујући и вашу лозинку) су шифровани тако да остали корисници на вашој мрежи не могу да их виде.

ФТП (са пријавом)

ФТП је популаран начин за размену датотека на Интернету. Зато што преко ФТП-а подаци нису шифровани, многи сервери сада обезбеђују приступ путем безбедне шкољке. Неки сервери, међутим, још увек допуштају или захтевају од вас да користите ФТП за постављање или преузимање датотека. ФТП сајтови са пријавом ће вам обично допустити да бришете и постављате датотеке.

Типична адреса протокола за пренос датотека изгледа овако:

ftp://korisničkoime@ftp.primer.com/putanja/

Јавни ФТП

Сајтови који вам омогућавају да преузимате датотеке ће понекад да обезбеде јавни или анонимни ФТП приступ. Ови сервери не захтевају корисничко име и лозинку, и обично вам неће допустити да бришете или постављате датотеке.

Типична анонимна адреса протокола за пренос датотека изгледа овако:

ftp://ftp.primer.com/putanja/

Неки анонимни ФТП сајтови захтевају од вас да се пријавите под јавним корисничким именом и лозинком, или под јавним именом користећи адресу ваше е-поште као лозинку. За ове сервере, користите ФТП (са пријавом), и користите пуномоћства која је одредио ФТП сајт.

Виндоуз дељење

Виндоуз рачунари користе власнички протокол за дељење датотека преко локалне мреже. Рачунари на Виндоуз мрежи су понекад груписани у домене зарад организовања и бољег надзора приступа. Ако имате права овлашћења на удаљеном рачунару, моћи ћете да се повежете на Виндоуз дељење из управника датотека.

Типична адреса Виндоуз дељења изгледа овако:

smb://nazivservera/Deljenje

ВебДАВ и Безбедни ВебДАВ

Заснован на ХТТП протоколу који се користи на вебу, ВебДАВ се понекад користи за дељење датотека на локалној мрежи и за чување датотека на интернету. Ако сервер на који се повезујете подржава безбедне везе, треба да изаберете ову опцију. Безбедни ВебДАВ користе јако ССЛ шифровање, тако да остали корисници не могу видети вашу лозинку.

ВебДАВ адреса изгледа овако:

dav://primer.nazivdomaćina.com/putanja

НФС дељење

УНИКС рачунари традиционално користе протокол мрежног система датотека за дељење датотека путем локалне мреже. Са овим протоколом, безбедност се заснива на ЈИБ-у корисника који приступа дељењу, тако да нису потребна никаква уверења за потврђивање идентитета приликом повезивања.

Типична адреса НФС дељења изгледа овако:

nfs://nazivservera/putanja