Můj počítač je hodně horký

Počítače se během činnosti zahřívají a někdy mohou být celkem teplé. To je normální, jedná se prostě o způsob, jak se počítač zbavuje přebytečného tepla. Pokud je ale horký příliš, může to být známka přehřívání, které by mohlo vést k jeho poškození.

Většina notebooků se po nějaké chvíli používání zahřeje na rozumnou teplotu. To obecně není nic, s čím byste si měli dělat starosti – každý počítač produkuje množství tepla a notebooky jsou velmi kompaktní, takže se potřebují tepla zbavovat rychleji a výsledkem je zahřívání jejich povrchu. Některé notebooky se ale mohou zahřívat více a pro uživatele je to pak nepříjemné. Obvykle to je důsledkem špatně navrženého systému chlazení. Někdy se to dá řešit pořízením dodatečného chladicího vybavení, které se umístí dospod notebooku a poskytne účinější chlazení.

Pokud máte stolní počítač, které se zdá na dotek příliš horký, má nejspíše nedostatečné chlazení. Jestli vás to znepokojuje, můžete pořídit dodatečné ventilátory, a rovněž zkontrolujte stav současných ventilátorů a případně je vyčistěte od prachu. Můžete také zvážit přemístění počítače na místo s lepším přístupem vzduchu – když je na uzavřeném místě (např. ve skříňce), nedokáže jeho chladicí systém dostatečně účinně odvádět teplo a místo něj nasávat chladný vzduch.

Někteří lidé se obávají zdravotních rizik při používání horkého notebooku. Tvrdí, že dlouhodobé používání horkého notebooku na klíně může způsobit snížení plodnosti a jsou hlášeny i případy popálení (v extrémních případech). Pokud máte strach z těchto potenciálních problémů, měli byste to probrat se svým praktickým lékařem. Ale jednodušší je prostě nepokládat si notebook přímo na klín.

Většina moderních počítačů se při přílišném zahřátí sama vypne, aby předešla svému poškození. Pokud se váš počítač sám vypíná, může být toto příčinou. Když dojde k přehřátí počítače, nejspíše bude potřebovat opravu.