Neslyším z počítače žádný zvuk
Když z počítače, například při přehrávání hudby, neslyšíte žádný zvuk, zkuste si projít následující tipy k řešení problému.
Ujistěte se, že zvuk není ztišený
Open the system menu and make sure that the sound is not muted or turned down.
Některé notebooky mají na ztišení speciální vypínač nebo klávesy na klávesnici – zkuste je použít, jestli se ztišení nezruší.
Měli byste také zkontrolovat, jestli nemáte zvuk ztišený v aplikaci, kterou používáte k přehrávání (například přehrávač hudby nebo filmů). Aplikace mohou mít tlačítka pro ztišení a ovládání hlasitosti přímo v hlavním okně, takže zkontrolujte i tyto.
Můžete také zkontrolovat kartu Aplikace v panelu Zvuk:
Go to the Desktop and start typing Sound.
Kliknutím na Zvuk otevřete příslušný panel.
Pod položou Úrovně hlasitosti zkontrolujte, že vaše aplikace není ztišená.
Ujistěte se, že jsou reproduktory zapnuté a správně připojené
V případě, kdy má počítač externí reproduktory, zkontrolujte, jestli jsou zapnuté a mají vytaženou hlasitost. Ujistěte se, že kabel od reproduktoru je pořádně zastrčený do zvukové zdířky „výstup“ na počítači. Zdířka má obvykle bledě zelenou barvu.
Některé zvukové karty umí přepínat, která zdířka se má použít pro výstup (např. do reproduktorů), a která pro vstup (např. z mikrofonu). Výstupní zdířky se tak mohou lišit při běhu pod Linuxem, Windows nebo Mac OS. Zkuste připojit kabel reproduktorů do jiné zvukové zdířky na počítači, abyste viděli, jestli nebude fungovat.
Poslední věcí, která se dá zkontrolovat, je, jestli je zvukový kabel pořádně zapojený na zadní straně reproduktorů. Také některé reproduktory mají více vstupů.
Zkontrolujte, že je vybráno správné zvukové zařízení
Některé počítače mají nainstalováno více „zvukových zařízení“. Některé jsou schopné vydávat zvuk a jiné ne, takže zkontrolujte, jestli máte vybráno správné. Můžete to provést stylem pokus – omyl.
Open the Desktop overview and start typing Sound.
Kliknutím na Zvuk otevřete příslušný panel.
-
Pod položkou Výstup změňte nastavení Profil pro vybrané zařízení a zkuste přehrát zvuk, abyste viděli, jestli to funguje. Možná budete muset projít celý seznam a zkusit všechny profily.
Pokud to nefunguje, můžete zkusit udělat do stejné s jiným zařízením v seznamu.
Zkontrolujte, že zvuková karta byla správně nalezena
Může se stát, že počítač správně nedetekuje přítomnost zvukové karty, protože nejsou nainstalovány ovladače pro tuto kartu. V takovém případě budete možná muset ovladače nainstalovat ručně. Jak, to záleží na kartě, kterou máte.
Spusťte v terminálu příkaz lspci, abyste zjistili, jakou máte zvukovou kartu:
Go to the Desktop and open a Terminal.
Spusťte jako superuživatel příkaz lspci, tzn. buď napsat sudo lspci a zadat heslo, nebo napsat su, zadat heslo uživatele root (správce) a pak napsat lspci.
Podívejte se, jestli je v seznamu uveden audio controller nebo audio device: pokud ano, měli byste vidět výrobce a modelové označení zvukové karty. Navíc si pomocí lspci -v může vypsat podrobnější informace.
Možná se vám zadaří najít a nainstalovat ovladače pro svoji grafickou kartu. Nejlepší je dotázat se na fóru podpory (nebo jiném místě) své linuxové distribuce ohledné instrukcí.
Pokud nemůžete pro svoji zvukovou kartu sehnat ovladač, možná by stálo za úvahu pořídit novou. Pořídit lze jak karty, které se namontují dovnitř počítače, tak externí zvukové karty do USB.