Шта је то простор боје?

Простор боје је одређени опсег боја. Добро познати простори боје укључују сРГБ, АдобеРГБ и ПроФотоРГБ.

Људски видни систем није једноставан РГБ сензор, али можемо приближно да одредимо како се око одазива на ЦИЕ 1931 дијаграм хроматичности који приказује људски визуелни одзив у облику коњске потковице. Можете видети да у људском виду постоји много више откривених нијанси зелене него плаве и црвене. Са трикроматским простором боје као што је РГБ представљамо боје на рачунару користећи три вредности, што ограничава на кодирање троугла боја.

Коришћење модела као што је ЦИЕ 1931 дијаграм хроматичности је велико поједностављивање људског видног система, и стварни опсези се изражавају као 3Д трупови, уместо 2Д пројекције. 2Д пројекција 3Д облика може понекад бити варљива, зато ако желите да видите 3Д труп, користите програм gcm-viewer.

сРГБ, АдобеРГБ и ПроФотоРГБ представљени помоћу троуглова

Прво, гледајући сРГБ, који је мањи простор и може да кодира најмањи рој боја. То је приближност 10 година старог ЦРТ екрана, и зато већина новијих монитора може с лакоћом да приказује више боја од овога. сРГБ је стандард најмањег заједничког именитеља и користи се у великом броју програма (укључујући и Интернет).

АдобеРГБ се често користи као простор уређивања. Може да кодира више боја него сРГБ, што значи да можете да измените боје у фотографији а да не бринете превише да ли су најживље боје скраћене или скрхкане црнилом.

Про Фото је највећи доступан простор и често се користи за архивирање докумената. Може да кодира скоро читав опсег боја откривених људским оком, и чак кодира боје које око не може да открије!

Сада, ако је Про Фото најбољи, зашто га не користимо за све? Одговор се налази у квантизацији. Ако имате само 8 бита (256 нивоа) за кодирање сваког канала, онда ће већи опсег имати веће кораке између сваке вредности.

Већи кораци значе веће грешке између снимљене боје и причуване боје, и за неке боје ово је велики проблем. Испоставља се да су кључне боје, као боје коже, веома важне и да ће мале грешке чак и неувежбаног посматрача обавестити да на слици нешто не изгледа како треба.

Наравно, коришћење 16-битне слике ће проузроковати много више корака и много мању грешку квантизације, али ово удвостручава величину сваке датотеке слике. Већина садржаја који постоји данас је 8б/т, нпр. 8 бита по тачки.

Управљање бојом је процес за претварање из једног простора боје у други, где простор боје може бити врло знан одређени простор као сРГБ, или произвољан простор као што је профил вашег монитора или штампача.