Решавање проблема бежичне мреже

Уверите се да су инсталирани управљачки програми радног уређаја

У овом кораку можете да проверите да видите да ли можете да набавите радне управљачке програме уређаја за ваш бежични прилагођивач. Управљачки програм уређаја је комад софтвера који говори рачунару како да натера хардверски уређај да ради исправно. Чак и ако је бежични прилагођивач препознат од стране рачунара, можда нема управљачке програме који раде добро. Можете бити у могућности да пронађете другачије управљачке програме за бежични прилагођивач који ће завршити посао. Покушајте неку од следећих опција:

  • Проверите да ли је ваш бежични прилагођивач на списку подржаних уређаја.

    Већина дистрибуција Линукса садржи списак бежичних уређаја за које имају подршку. Понекад, ови спискови обезбеђују додатне податке о томе како да оспособите да управљачки програми раде исправно за одређене прилагођиваче. Идите на списак за вашу дистрибуцију (на пример, Убунту, Арч, Федору или опенСУСЕ) и погледајте да ли се марка и модел вашег бежичног прилагођивача налази на списку. Бићете у могућности да одатле искористите неке податке да бисте оспособили за рад ваше бежичне управљачке програме.

  • Потражите ограничене (извршне) управљачке програме.

    Многе дистрибуције Линукса долазе само са управљачким програмима уређаја који су слободни и отвореног кода. Ово је због тога што не могу да достављају управљачке програме који су власнички, или затвореног кода. Ако је прави управљачки програм за ваш бежични прилагођивач доступан једино у неслободном, или „извршном-само“ издању, неће бити унапред инсталиран. У овом случају, погледајте на веб сајту произвођача бежичног прилагођивача да ли имају неки управљачки програм за Линукс.

    Неке дистрибуције Линукса имају алат који може да вам преузме ограничене управљачке програме. Ако ваша дистрибуција има један од њих, употребите га да видите да ли може да вам пронађе неки бежични управљачки програм.

  • Употребите Виндоузове управљачке програме за ваш прилагођивач.

    In general, you cannot use a device driver designed for one operating system (like Windows) on another operating system (like Linux). This is because they have different ways of handling devices. For wireless adapters, however, you can install a compatibility layer called NDISwrapper which lets you use some Windows wireless drivers on Linux. This is useful because wireless adapters almost always have Windows drivers available for them, whereas Linux drivers are sometimes not available. You can learn more about how to use NDISwrapper here. Note that not all wireless drivers can be used through NDISwrapper.

Ако ниједна од ових опција не буде радила, можете испробати неки други бежични прилагођивач да видите да ли би радио. УСБ бежични прилагођивачи су често врло јефтини, и прикључују се на скоро сваки рачунар. Ипак, пре него што га купите проверите да ли је сагласан са вашом дистрибуцијом Линукса.