Како функционишу администраторска овлашћења?
Као и датотеке које ви направите, ваш рачунар садржи бројне датотеке које су потребне систему да би исправно радио. Ако су ове важне системске датотеке измењене на неодговарајући начин могле би да изазову лош рад многих ствари, тако да су у основи заштићене од измена. Одређени програми такође мењају важне делове система, тако да су и од овога заштићене.
Начин на који су заштићене омогућава само корисницима са администраторским овлашћењима да измене датотеке или да користе програме. При свакодневном коришћењу, нећете морати да мењате никакве системске датотеке или да користите ове програме, тако да по основи немате администраторска овлашћења.
Понекад ћете морати да користите ове програме, тако да ћете моћи привремено да добијете администраторска овлашћења која ће вам омогућити да направите измене. Ако неки програм захтева администраторска овлашћења, од вас ће затражити вашу лозинку. На пример, ако желите да инсталирате неке нове програме, програм за инсталацију (управник пакета) ће од вас затражити администраторску лозинку како би систему могао да дода нове програме. Када буде завршио, биће вам поново одузета администраторска овлашћења.
Администраторска овлашћења су повезана са вашим корисничким налогом. Корисницима администраторима је дозвољено да имају ова овлашћења док обичним корисницима није. Без администраторских овлашћења нећете бити у могућности да инсталирате програме. Неки кориснички налози (на пример, „администраторски“ налог) имају стална администраторска овлашћења. Не бисте требали да користите администраторска овлашћења читаво време, зато што бисте могли случајно да измените нешто што нисте намеравали (да обришете потребну системску датотеку, на пример).
Сажето, администраторска овлашћења вам омогућавају да измените важне делове вашег система када је потребно, али вас спречавају да то случајно урадите.
Шта значи „супер корисник“?
Корисник са администраторским овлашћењима се понекад назива супер корисником. Једноставно због тога што тај корисник има више овлашћења него обичан корисник. Можете да видите људе који расправљају о стварима као su и sudo; то су програми који вам привремено дају овлашћења „супер корисника“ (администратора).
Зашто су корисна администраторска овлашћења?
Захтевање од корисника да имају администраторска овлашћења пре уношења важних измена на систему је корисно зато што помаже у заштити вашег система од оштећења, намерних или ненамерних.
Ако имате администраторска овлашћења сво време, можете случајно да измените неку важну датотеку, или да покренете неки програм који би грешком изменио нешто важно на систему. Само привремено добијање администраторских овлашћења, када су вам потребна, смањује ризик дешавања ових грешака.
Само одређени поверљиви корисници би требали да имају администраторска овлашћења. Ово спречава друге кориснике да нанесу штету рачунару и да уклоне програме који вам требају, да инсталирају програме који вам не требају, или да измене важне датотеке. Ово је корисно са безбедносне тачке гледишта.