Dlaczego zarządzanie kolorami jest ważne?

Zarządzanie kolorami to proces polegający na uchwyceniu koloru za pomocą urządzenia wejściowego, wyświetleniu go na ekranie i wydrukowaniu, zachowując dokładne kolory i zakres kolorów na każdym nośniku.

Potrzebę zarządzania kolorami najłatwiej wyjaśnić za pomocą zdjęcia ptaka w zimie.

Ptak widoczny w wizjerze aparatu

Ekrany zwykle za bardzo nasycają niebieski kanał, przez co obraz jest chłodny.

To samo zdjęcie widoczne na ekranie typowego laptopa biznesowego

Zauważ, że biel nie jest całkiem biała, a czarne oczy są teraz brązowe.

To samo zdjęcie po wydrukowaniu na typowej drukarce atramentowej

Podstawowy problem to fakt, że każde urządzenie obsługuje inny zakres kolorów. Więc chociaż można zrobić zdjęcie z jaskrawoniebieskimi kolorami, to większość drukarek nie potrafi ich odtworzyć.

Większość urządzeń nagrywa w RGB (czerwony, zielony, niebieski) i musi konwertować do CMYK (cyjan, magenta, żółty i czarny), aby wydrukować. Innym problemem jest to, że nie da się wyprodukować białego tuszu, więc biel może być tylko tak dobra, jak papier.

Innym problemem są jednostki. Bez określenia skali, według jakiej kolor jest mierzony, nie da się powiedzieć, czy 100% czerwieni jest blisko podczerwieni, czy tylko najgłębszym czerwonym tuszem w drukarce. Co jest 50% czerwieni na jednym ekranie jest prawdopodobnie 62% na innym. To jakby powiedzieć komuś, że przejechano 7 jednostek odległości — bez podania jednostki nie wiadomo, czy chodzi o 7 kilometrów, czy o 7 metrów.

W przypadku kolorów te jednostki są nazywane gamą. Gama to w zasadzie zakres kolorów, który można odtworzyć. Urządzenia (np. lustrzanki cyfrowe) mogą mieć bardzo szeroką gamę, mogąc uchwycić wszystkie kolory zachodu słońca, ale projektor ma bardzo małą gamę, i wszystkie kolory będą wyblakłe.

W niektórych przypadkach można wykonać korekcję wyjścia urządzenia przez zmianę wysyłanych do niego danych, ale w przypadkach, w których to niemożliwe (nie można wydrukować jasnoniebieskiego) musimy pokazać użytkownikowi, jak wyglądają kolory wynikowe.

W przypadku zdjęć użycie pełnego zakresu tonalnego urządzenia ma sens, aby zachować płynne zmiany kolorów. W przypadku innych grafik można potrzebować dokładnie dopasować kolor, co jest ważne, jeśli logo firmy Red Hat drukowane na kubku musi być dokładnie takie, jak w oficjalnym logo.